Fall Double Handed Race

Race 1

Information is provisional and subject to modification
Regatta results saved: Sunday, October 11, 2020 11:32:27 PM EDT


Division: Cal 25 (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   681 Ronin Wooldridge, John Cal25 1 15:04:46.0 1.0
2   1657 Chicken Little Husar, Charles Cal25 2 15:07:04.0 2.0
3   1600 Caliente field, gerard Cal25 3 15:12:05.0 3.0
4   478 Love Shack Goldenberg, Barton Cal25 4 15:13:35.0 4.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 10, 2020 11:20:00.0, Length (nm) = 13.34
(2)Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: J-105 (5 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Adjustments Pts
1   351 Inigo Konigsberg, Jim J105 1 14:42:20.0 1.0
2   98 Better Mousetrap Johnson, Eric J105 2 14:46:49.0 2.0
3   250 Smoke and Oakum Scheidt, David & Beth J105 3 14:49:44.0 3.0
4   252 Peregrine Carruth, Bill J105 4 14:50:39.0 4.0
DNC   407 Chessie Kircher, John J105 DNC No Time DNC 6.0

Notes

(1)Start Date/Time = Saturday, October 10, 2020 11:05:00.0, Length (nm) = 18.67
(2)Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Non-Spinnaker (8 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   68120 Orion Opert, Jon 132 2 14:41:16.0 00:23:06.4 03:03:09.6 00:00:00.0 1.0
2   USA 61281 Moondust Zimmermann, Tim 87 1 14:38:07.0 00:10:56.4 03:12:10.6 00:09:01.0 2.0
3   61473 Celerity Lober, Rick 120 3 14:48:14.0 00:20:43.9 03:12:30.1 00:09:20.5 3.0
4   60498 Curlew Densmore, David 162 6 15:06:53.0 00:34:05.0 03:17:48.0 00:14:38.4 4.0
5   93679 Jahazi Dodson, David 120 4 14:58:11.0 00:21:41.9 03:21:29.1 00:18:19.5 5.0
6   63099 Escape Norcross, Michael 132 5 15:03:06.0 00:25:33.1 03:22:32.9 00:19:23.3 6.0
7   227 Scamp Too Beierl, Philip 234 7 15:35:19.0 00:57:25.9 03:22:53.1 00:19:43.5 7.0
DNF   537 Overdraft Hoyt, David 255 DNF No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNF 9.0

Notes

(1)Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 600.
(2)Start Date/Time = Saturday, October 10, 2020 11:15:00.0, Length (nm) = 13.34
(3)Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Division: Spinnaker (4 boats) (top)

Pos Sail Boat Skipper Rating Finish
Order
Finish
Time
Time
Allowance
Corrected
Time
Time
Behind
Adjustments Pts
1   83348 Blaze Star Teeling, pat and Amy 144 1 15:02:21.0 00:29:59.3 03:27:21.7 00:00:00.0 1.0
2   3386 SEAMMA Patenaude, Gary 129 2 15:04:11.0 00:25:55.2 03:33:15.8 00:05:54.1 2.0
DNF   USA 831 Trouble No Trouble Gray, Brian 102 DNF No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNF 5.0T
DNC   TBD Narrow Escape III Corson, Ben 42 DNC No Time 00:00:00.0 No Time No Time DNC 5.0T

Notes

(1)Race 1 has time on time classes: A-Factor is 650, B-Factor is 600.
(2)Start Date/Time = Saturday, October 10, 2020 11:05:00.0, Length (nm) = 18.67
(3)Scoring System is ISAF Low Point 2017-2020

Information is provisional and subject to modification


Version 7.5.5: Regatta scoring by JavaScore, an Open Source project available at http://www.gromurph.org/javascore